Dôvodov na to môže byť hneď niekoľko, napríklad neznalosť daného sektora alebo úplne nový typ produktov či služieb, ktoré tento sektor ponúka. Ešte predtým, ako sa ale niekto rozhodne vstúpiť do digitálnych mien, tak sa musí rozhodnúť, akú cestu investovania chce zvoliť.

Digitálne meny sú fenoménom, ktorý získava stále viac pozornosti. V pomerne krátkej histórii tohto trhu sme videli už niekoľko býčích a medvedích trhov, rôznych bublín, trendov či mánií. Digitálne meny pritom nemali vždy najlepšiu povesť. Množstvo odporcov často hovorí o tom, že digitálne meny sú používané najmä na financovanie nelegálnych aktivít ako pranie špinavých peňazí. Rovnako prirovnávajú investovanie do digitálnych mien k čistému gamblingu.

Aj tieto argumenty mohli odradiť množstvo investorov od toho, aby do sveta digitálnych mien vstúpili. Avšak ťažko hovoriť o tom, že by tieto argumenty boli pravdivé, čo môže viesť k tomu, že investori v konečnom dôsledku aj tak zmenia názor. Preto sa otázka toho, ako a prečo investovať do digitálnych mien môže opäť znovu objaviť.

Prečo by mali ľudia investovať do digitálnych mien?

Prvotným dôvodom pre investovanie do digitálnych mien môže byť pre väčšinu investorov najmä vidina obrovských ziskov. V digitálnom svete nie je vôbec ničím nezvyčajným vidieť dvojciferný denný zisk, či trojciferný ročný zisk. Napríklad Bitcoin má od svojho počiatku priemerný ročný nárast na hranici 200 %. Avšak Bitcoin či digitálne meny ako také, ponúkajú oveľa viac, ako len „vidinu zisku“. Tu je len zopár dôvodov, prečo investovať do digitálnych mien:

Poistka voči inflácii

Pravdepodobne najviac spomínaným dôvodom, prečo niekto vstúpi do digitálnych mien (okrem vidiny veľkého zisku), je hedž voči inflácii. Keďže je celkový počet bitcoinov vopred známy a nemeniteľný, všetci môžu vidieť koľko mincí je vyťažených, koľko z nich bude vyťažených v najbližších hodinách či dňoch, alebo kedy nastane ďalší halving, ktorý zníži odmenu pre minerov na polovicu.

Navyše, celkový počet bitcoinov sa nemení. Práve naopak, vyťažených môže byť maximálne 21 miliónov bitcoinov, odhliadnuc od ceny za jeden bitcoin. Aj preto sa nájde množstvo investorov, ktorí vnímajú investovanie do Bitcoinu rovnako ako investovanie do zlata. Používajú tak tento typ investície ako nástroj voči bezprecedentným a nepredvídateľným monetárnym politikám, ktoré, ako môžeme vidieť, vedú k rastúcej inflácii.

Dlhodobá investícia

Ruka v ruke s argumentom hedžovania voči inflácii, ide aj ďalší dôvod, prečo ľudia do digitálnych mien investujú. Keďže sú digitálne meny na svete iba približne 13 rokov, analytici väčšinou rozmýšľajú nad touto investíciou ako nad dlhodobou investíciou, ktorá potrebuje čas. Mnoho investorov dokonca porovnáva adopciu Bitcoinu s adopciou internetu.

Podľa tohto porovnania je trh digitálnyc mien aktuálne približne na takom istom leveli, na akom bol internet v roku 1998. Preto ľudia, ktorí veria, že adopcia Bitcoinu bude nasledovať adopčnú krivku internetu, investujú do digitálnych mien dlhodobo. V tomto svete sa tento typ stratégie volá „kúp a drž“ (z anglického „buy and hodl“). Táto stratégia vznikla pôvodne z preklepu (hodl namiesto hold), avšak popularitu nabrala veľmi rýchlo.

Platobná možnosť

Pre niektorých to môže byť prekvapením, avšak nájdu sa aj takí investori do digitálnych mien, ktorí nakupujú digitálne meny na to, aby ich používali. Pre niektorých ponúkajú digitálne meny lacnejšiu možnosť na peňažné prevody, čo je napríklad vidno v Salvádore, kde remitancie z USA robia až 25 % z celkového HDP daného štátu. Napriek tomu ale v krajine nie sú poskytovatelia ľahkých a lacných služieb na vykonanie daných prevodov. V Salvádore, kde bol Bitcoin prijatý za oficiálne platidlo len pred niekoľkými mesiacmi už aktuálne viac ľudí používa vládou vytvorenú peňaženku Chivo ako banky. A to je iba v tejto krajine.

Remitancie Salvádoru vyjadrené ako % HDP. Zdroj: Odhady pracovníkov Svetovej banky

Iba v Južnej Amerike sa hneď niekoľko ďalších krajín pozerá na legalizovanie Bitcoinu ako platobnej možnosti či legálneho platidla rovnako, ako tomu spravil Salvádor. Ide napríklad o Argentínu, Panamu, Paraguaj, Brazíliu a Kubu. Ak sa teda tak stane a tieto krajiny budú nasledovať Salvádor, digitálne meny by nielenže získali viac dôvery a kredibility, ale takisto by sa dali používať aj na oveľa väčšom počte miest, čo je pre mnohých ďalším dôvodom, prečo do digitálnych mien investovať.

Odpoveď na kľúčovú otázku pred vstupom do digitálneho sveta

Digitálne meny vytvorili úplne novú triedu aktív, čo znamená, že investovanie do nich je iné, ako investovanie do iných finančných trhov. Aj preto sa investori musia pred vstupom do tohto trhu opýtať tie správne otázky ešte predtým, ako vložia do digitálnych mien akúkoľvek sumu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že investovanie do digitálnych mien sa dá rozdeliť do troch kategórii. Nasledujúca otázka môže pritom pomôcť hocikomu, aby sa rozhodol pre cestu, ktorá je správna práve pre neho:

  1. Chcete investovať do digitálnych mien jednoducho a komfortne?
  2. Chcete investovať do digitálnych mien za čo najnižšiu cenu?
  3. Alebo chcete investovať do digitálnych mien anonymne?

Nákup digitálnych mien jednoducho a pohodlne

Pokiaľ je najväčšou prioritou investora komfortný nákup digitálnych mien, najjednoduchším spôsobom bude pravdepodobne využívanie tradičných finančných aplikácii. Je veľmi pravdepodobné, že investor, ktorý hľadá investíciu do digitálnych mien, už využíva inú tradičnú aplikáciu na nákup iných aktív. Tým sa nákup digitálnych mien ako Bitcoin, Ethereum, Litecoin stáva veľmi ľahký. Medzi takéto typy aplikácii či platforiem patria napríklad CashApp, PayPal, Robinhood, SoFi či Revolut. Tieto platformy poskytujú rôzne  služby, ktoré podporujú nákup či predaj rôznych digitálnych mien.

Nič však nie je zadarmo. Komfort je v tomto prípade ale za cenu toho, že v skutočnosti investor nenakúpi digitálne meny. V drvivej väčšine prípadov prichádza na takýchto platformách nákup  derivátov digitálnych mien, čo sa dá veľmi jednoducho odpozorovať. Pokiaľ investor nemá možnosť si digitálne meny vybrať a vlastniť tak sám privátne kľúče, tak v skutočnosti nenakúpil digitálne meny, ale iba ich deriváty. V digitálnom svete sa práve tento jav opisuje nasledovne:

Nemáš kľúče, nemáš crypto.

Konceptu verejných a privátnych kľúčov sa budeme venovať ešte neskôr v iných článkoch, tak je podstatné, aby si investor uvedomil, že v prípade, že si zvolí takúto formu investície, tak v skutočnosti digitálne meny nevlastní. Vo väčšine prípadov ide o nákup derivátov, ktoré sledujú cenu skutočnej digitálnej meny. Pokiaľ tak investor nevie vybrať digitálne meny do vlastnej peňaženky, nemôže v skutočnosti hovoriť o vlastnení daných aktív.

Nákup digitálnych mien za najlepšiu cenu

Pokiaľ chce investor kúpiť digitálne meny za čo najlepšiu možnú cenu, tak by mal obrátiť svoju pozornosť na burzy digitálnych mien. Coinbase, Gemini, Kraken, Binance alebo Bitfinex patria medzi tie, ktoré poskytujú nákup, predaj, držanie či výber digitálnych mien. Väčšina z nich má oveľa väčšie portfólio produktov a služieb, avšak tomu sa povenujeme v budúcich článkoch.

Výhodou  centralizovaných búrz pre digitálne meny je, že väčšina z nich ponúka najlepšie možné ceny na trhu. A zatiaľ čo niektoré z nich môžu mať sem tam vyššie poplatky, ako napríklad Coinbase, je veľmi dôležité si uvedomiť, že na rozdiel od nákupu prostredníctvom tradičných finančných aplikácii, pri nákupe cez centralizované burzy digitálnych mien skutočne investor dané mince či tokeny aj vlastní.

To znamená, že pokiaľ chce niekto kúpiť digitálne meny cez centralizovaná burzy, v drvivej väčšine prípadov si bude môcť dané digitálne meny aj vybrať do bezpečia na svoje vlastné peňaženky. To zlepšuje najmä bezpečnosti ich investície a znamená, že investor je aj skutočným vlastníkom daných mincí či tokenov.

Centralizované burzy digitálnych mien ale takisto majú aj svoje nevýhody najmä čo sa objemnejších nákupov týka. Zatiaľ čo môžeme tvrdiť, že teoreticky, má väčšina z daných búrz neobmedzené limity na nákup či predaj digitálnych mien, v drvivej väčšine prípadov musí prejsť investor komplikovaným verifikačným procesom. Napríklad denný limit pre výbery na burze Kraken je 5 000 dolárov pre užívateľov, ktorí nie sú na tejto platforme verifikovaní.

Limity pre depozit a výber digitálnych mien z burzy Kraken, počítané v USD. Zdroj: Kraken.com

Zatiaľ čo proces verifikácie iba znamená poslanie kópii zopár dokumentov ako pas, občiansky, adresu bydliska, fotku či bankový výpis, niekedy môže proces verifikácie trvať niekoľko dní až týždňov. Najčastejšie sa to stáva počas býčieho trhu, kedy sa všetci snažia investovať do digitálnych mien. Služby centralizovaných búrz sa v takom prípade vedia veľmi jednoducho zaseknúť a extrémne spomaliť a aj napriek tomu, že sa v tomto centralizované burzy už zlepšili, proces verifikácie je stále veľmi ďaleko od dokonalého.

Nákup digitálnych mien anonymne

Určite nikoho neprekvapí, že existuje hneď niekoľko ďalších možností, ako môžu investori nakúpiť digitálne meny. Niekoľko z nich je dokonca navrhnutých tak, aby zachovali anonymitu či už kupujúceho alebo predávajúceho. Tieto možnosti tak zväčša ponúkajú zvýšenú bezpečnosť a súkromie pre obe strany. Ako bolo uvedené vyššie, možnosti nákupu digitálnych mien prostredníctvom centralizovaných búrz či tradičných aplikácii potrebujú KYC (z anglického Know-Your-Customer, poznaj svojho zákazníka) verifikácie. To však ale neplatí pre decentralizované burzy či Bitcoin ATM.

Decentralizované burzy (DEXes)

Takzvané decentralizované burzy, taktiež známe ako DEX, ponúkajú množstvo novodobých výdobytkov postavených najmä na decentralizácii. Uniswap, Sushiswap, 1inch či Pancakeswap patria medzi najznámejšie decentralizované burzy. Z technologického hľadiska ide o pomerne komplikované riešenia a platformy, ktorým sa budeme venovať do detailov v budúcnosti. Čo však treba vedieť teraz je fakt, že tieto riešenia môžu poskytovať úplnú anonymitu pre predajcov a kupcov, keďže pri drvivej väčšine z nich netreba žiadne KYC verifikácie či doklady o totožnosti.

Zatiaľ čo tieto DEX burzy môžu poskytnúť zaujímavé možnosti takmer pre všetkých, ktorí si vážia svoje súkromie, sú to pomerne nové riešenia, ktoré majú niekoľko nedostatkov. Často majú napríklad pomerne zložitý, či málo intuitívny interface. Často majú takisto problémy s hackmi či likviditou. O DEX zmenárňach budeme určite počuť viac v budúcnosti. Na teraz ale stačí, aby investori vedeli, aké možnosti ponúkajú a na akých nedostatkoch budú musieť popracovať.

Bitcoinové bankomaty

V digitálnom svete je aj iná, pomerne zaujímavá možnosť, ako nakúpiť digitálne meny anonymne. Tú predstavujú bitcoinové bankomaty (alebo aj bitcoinmaty, alebo bitcoinové automaty), ktoré fungujú veľmi podobne ako tradičné bankomaty. Jediný rozdiel je ten, že investor dostane digitálne meny priamo na svoje peňaženky, nie na bankový účet alebo inú finančnú platformu. Niektoré z týchto automatov takisto poskytujú možnosť výberu hotovosti.

Možno sa ale pýtate, prečo sú tieto Bitcoin ATM v sekcií anonymných nákupov? Je to preto, lebo je bežnou praxou, že v Bitcoin ATM nepotrebuje žiadnu identifikáciu alebo verifikáciu. Aj preto zvyknú byť digitálne meny kupované prostredníctvom Bitcoin ATM drahšie, najmä kvôli poplatkom. Tieto automaty totižto majú väčšinou fixný poplatok, ale takisto aj variabilný poplatok. Variabilné poplatky sa môžu nachádzať na úrovniach od 2 % až po 20 %.

Ak by sa aj  investor rozhodol nakúpiť Bitcoin anonymne, Bitcoin ATM nemusia vyriešiť všetky jeho problémy. Aj keď množstvo z nich ponúka možnosť anonymného nákupu, zvyčajne je v daných ATM limit 1 000 eur/dolárov/libier na jeden nákup bez KYC verifikácie. To znamená, že nákup väčších súm môže byť stále veľmi komplikovaný. Niektoré Bitcoin ATM dokonca neponúkajú ani možnosť viacerých nákupov za sebou. Na rozdiel od iných možností, si pri Bitcoin ATM musí človek reálne nájsť daný Bitcoin ATM a fyzicky tam zájsť. Ak tak chcete spraviť, tu je pomerne obsiahly zoznam bitcoinových bankomatov po celom svete.

Ak sú všetky tieto informácie zatiaľ pre vás nové alebo mätúce, nemusíte sa vôbec obávať. Keďže rozumieme komplexnosti investovania do digitálnych mien, sme tu pre vás pripravení na to, aby sme pomohli.