Čo sú stablecoiny?

Stablecoiny („stabilné mince“) sú projekty, tokeny či mince, ktoré sú zvyčajne kryté inými triedami finančných aktív. Medzi tie patria napríklad fiat (papierové) meny ako dolár či euro, komodity ako zlato, alebo dokonca aj samotné kryptomeny ako napríklad Bitcoin či Ethereum. Odhliadnuc od toho, aké krytie dané kryptomeny majú, pre stablecoiny je    podstatná cenová stabilita prostredníctvom daného krytia, ktorá je väčšinou vyjadrená v dolároch (1 USD = 1 USDT).

Na stablecoiny sa dá pozrieť ako na kombináciu tradičného finančného sveta s novým, rastúcim svetom kryptomien. Zatiaľ čo základné vlastnosti, ktoré si stablecoiny berú zo sveta fiatu sú nízka volatilita a stabilný prostriedok výmeny, rovnako sú stablecoiny aj veľmi rýchle a lacné, čo sú vlastnosti, ktoré majú zase prevzaté najmä z kryptomien.

Na čo sú stablecoiny používané?

Minimalizovanie volatility

Už len z názvu tejto kategórie kryptomien — „stabilné mince“ — možno jednoducho pochopiť hlavný dôvod, prečo bola vytvorená. Hlavným cieľom stablecoinov je pôsobiť ako fiat meny v krypto svete, čím sa obmedzuje volatilita cenových pohybov, ktoré v kryptomenách stále prevládajú.

Zjednodušene povedané, kým Bitcoin či iné kryptomeny môžu za deň získať alebo stratiť dvojciferné percentá na svojej hodnote, čo sa stalo už nespočetne veľa krát, v prípade stablecoinov by to tak byť nemalo. Aj keď je riziko volatility takmer úplne znížené v prípade dobre implementovaných stablecoinov, svojim používateľom poskytujú oveľa viac možností, než by sa mohlo zdať.

Obchodovanie

Jedným z hlavných dôvodov, prečo investori alebo obchodníci využívajú stablecoiny, je rýchlosť a efektivita, s akou môžu obchodníci vstupovať do obchodov alebo pozícií na krypto trhu. Stablecoiny je možné ľahko uložiť na burzách alebo peňaženkách a poskytujú oveľa rýchlejšie prevody ako banky. To je dokonca aj kľúčom ku ďalšej výhode stablecoinov oproti fiat menám.

Lacné medzinárodné prevody

Stablecoiny sa dajú bez problémov posielať do zahraničia a to takmer okamžite. Zvyčajne to stojí iba pár centov, bez ohľadu na veľkosť transakcie. Posledných niekoľko rokov poskytlo nespočetné množstvo príkladov prevodu stablecoinov v hodnote miliónov dolárov za menej ako jeden dolár, čo je vo fiat svete niečo celkom nepredstaviteľné.

Úroky a pasívny príjem

Okrem toho stablecoiny môžu na seba zobrať formu aj zaujímavého investičného nástroja. Zatiaľ čo ich investičný potenciál je oveľa nižší ako potenciál iných typov kryptomien, stále je možné použiť stablecoiny na získanie úrokov. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako to urobiť.

Zarábanie úrokov na stablecoinoch nie je jedinou možnosťou, ako zarobiť pasívny príjem na svojich krypto investíciách. Jednou z ďalších alternatív je využitie produktov a služieb našej spoločnosti, ktorá poskytuje množstvo rôznych alternatív na zvýšenie osobného bohatstva.

Typy stablecoinov

Ako sme už spomenuli, existujú rôzne typy stablecoinov. Každý z nich má svoje špecifiká a je svojim spôsobom jedinečný. Aké sú ich výhody a nevýhody?

1. Stablecoiny kryté fiatom (fiat collateralized)

Prevažná väčšina stablecoinov bude bezpochyby patriť do kategórie stablecoinov krytých fiat menami. Zjednodušene to znamená, že spoločnosti vydávajúce dané stablecoiny by mali kryť daný stablecoin fiat menami, ako je dolár alebo euro, takže ich naviazanie bude vyzerať nasledovne: 1 USD = 1 stablecoin. Príkladmi takýchto stablecoinov sú Tether (USDT), USD Coin (USDC) alebo Binance USD (BUSD).

Niektorí tvrdia, že krytie prostredníctvom komodít, ktoré sú denominované v dolároch, implikuje, že stablecoiny kryté kolaterálom vo forme drahých kovov patria aj tak do tejto kategórie. Aj keď je to pravda, je potrebné uviesť, že len niekoľko stablecoinov je v súčasnosti krytých výlučne drahými kovmi, ropou alebo inými komoditami, napríklad zlatom krytým PAX Gold (PAXG).

2. Stablecoiny kryté kryptomenami (crypto collateralized)

Ako už názov napovedá, tento typ stablecoinov je krytý kryptomenami. Keďže je však kryptosvet volatilný, v tomto prípade naviazanie nie je zvyčajne 1:1 kvôli možným výrazným výkyvom ceny. V skutočnosti teda platí , že stablecoin zabezpečený kryptomenami musí byť nadmerne krytý (over-collateralized).

To znamená, že napríklad na vydanie 1 000 dolárov v stablecoine, ktorý je krytý kryptomenami, je potrebný kolaterál kryptomeny ako napríklad Ethereum v hodnote 2 000 dolárov. To chráni stabilitu daného stablecoinu v prípade, že hodnota Etherea v dolárovom vyjadrení klesne o 50 %. Najznámejším príkladom stablecoinu viazaného na kryptomeny je Dai (DAI), vytvorený spoločnosťou MakerDAO. V tomto prípade je stablecoin krytý Ethereom.

3. Algoritmické stablecoiny (non-collateralized)

Algoritmické stablecoiny sú zaujímavou, ale technicky dosť náročnou kategóriou stablecoinov. Najvýznamnejším rozdielom medzi algoritmickými stablecoinmi je to, že na rozdiel od iných kategórií stablecoinov sa v prípade algoritmických stablecoinov nevyskytuje žiadna fixácia, krytie ani kolaterál. To je tiež dôvod, prečo je táto kategória stablecoinov známa ako nekolateralizované (non-collateralized).

Napriek tomu stále kopírujú hodnotu fiat meny, ako je dolár, aby vyjadrili hodnotu, ktorú by mali predstavovať. Namiesto kolaterálu používajú algoritmické stablecoiny špecializované algoritmy a smart kontrakty na riadenie celkovej ponuky tokenov, čo by malo viesť k cenovej stabilite.

Systém napríklad automaticky zníži počet tokenov z obehu, ak trhová cena stablecoinu klesne pod cenu fiat meny, ktorú sleduje, a naopak.

Zatiaľ čo táto kategória stablecoinov je skutočne nová a len sa vyvíja, mnohí veria, že tieto stablecoiny majú potenciál stať sa skutočne decentralizovanými, čo by malo byť jedným z hlavných cieľov kryptomien. Medzi príklady algoritmických stablecoinov môžeme zahrnúť Ampleforth (AMPL), Frax (FRAX) a Empty Set Dollar (ESD).

Najznámejšie stablecoiny

Aj keď to môže vyzerať, že všetky stablecoiny sú rovnaké, keďže poskytujú veľmi podobné služby, niektoré z nich mali šancu presadiť sa v tomto odvetví oveľa lepšie ako iné. Poďme sa teda pozrieť na najpoužívanejšie a najznámejšie stablecoiny.

1. Tether (USDT)

Každý, kto sleduje tento priestor aspoň týždeň, určite počul, čítal alebo používal Tether (USDT). So súčasnou trhovou kapitalizáciou okolo 83 miliárd dolárov, čo predstavuje 400 % nárast na trhovej kapitalizácii od začiatku roka 2021, je USDT ​​najväčší stablecoin a tretia najväčšia kryptomena podľa kapitalizácie.

Tether bol vyvinutý kryptomenovou burzou Bitfinex a je naviazaný na niekoľko rôznych fiat mien, ako je dolár, euro alebo len, aby zabezpečil stabilnú fixáciu 1 USD = 1 USDT. Tether je tiež jednou z najviac obchodovaných kryptomien podľa objemu či počtu transakcií. To platí pre denné, týždenné alebo dokonca mesačné čísla, pretože takmer všetky kryptomeny možno obchodovať v páre s Tetherom.

Používatelia Tetheru však musia vedieť, že tento stablecoin bol spojený s rôznymi kontroverziami. Niektoré z nich dokonca poukázali na to, že naviazanie Tetheru nie je skutočné a rezervy Tetheru nie sú vôbec dostačujúce na poskytnutie 1:1 krytia.

2. USD Coin (USDC)

Ďalším celkom známym a široko používaným stablecoinom je USD Coin (USDC). Tento stablecoin vytvorila spoločnosť Circle a na rozdiel od Tetheru sa s jeho menom neviaže toľko kontroverzií.

Táto kryptomena má byť plne krytá americkými dolármi, čo znamená, že ju niektorí považujú aj za istú formu digitálneho doláru. Je však nevyhnutné poznamenať, že ho nevytvorila Federal Reserve, centrálna banka Spojených štátov, ani vláda USA.

Záver

Hoci stablecoiny nie sú v krypto svete na to, aby poskytovali ďalšiu investičnú príležitosť, ich dopad na kryptomeny je veľmi podstatný. S viac ako 200 miliardami dolárov, ktoré už boli vložené do stablecoinov, je tento podsektor kryptomien teraz dôležitejší ako kedykoľvek predtým. To je dôvod, prečo sa v Crypto Investment snažíme venovať pozornosť aj stablecoinom, pretože nám môžu pomôcť vytvárať stratégie, ktoré nám umožnia poskytovať tie najlepšie produkty a služby pre všetkých našich klientov.