Hyperinflácia je ohrozujúci stav

Hyperinflácia je extrémny stav, kedy sa financie znehodnocujú o viac ako 50% každý mesiac.

Tu je ten pravý príklad hyperinflácie: Magazín Forbes v článku uvádza, že v roku 2008 jedna z predavačiek v Harare, hlavnom meste Zimbabwe, pre denník Sunday Times žartovala: „Pozrite sa, prvý banán za milión dolárov v dejinách.“

Zlatý štandard a jeho zánik

Na základe Zlatého štandardu bol po skončení 2. svetovej vojny ustanovený  Brettonwoodsky menový systém, ktorého podstatou bolo napojenie amerického dolára na zlato. Následne boli ostatné vybrané meny napojené na samotný dolár.

Medzi jednotlivými štátmi dochádzalo k ekonomickým nerovnostiam a prudkému navyšovaniu  emisie amerických bankoviek voči rezervným zásobám zlata, preto koncom 60-tich rokov stratil Brettonwoodsky systém svoje opodstatnenie. Až v roku 1971 americký prezident Nixon rozhodol o definitívnom opustení Zlatej kotvy.

V tom istom roku bola síce podpísaná Smithsoniánska dohoda, ktorá fixovala kurzy vybraných mien voči doláru, no pokračujúca inflácia v americkej ekonomike sa nakoniec postarala o definitívny koniec v roku 1973.

Až po ekonomickej kríze, po rokoch 2007 – 2008, začali svetové veľmoci znova aktívnejšie oživovať trhy so zlatou komoditou a generovať tým nové štátne rezervy. Dnes patria USA, Čína a Rusko k najväčším držiteľom zlatých rezerv na svete.

Je možné vytvorenie nového, Digitálneho Zlatého Štandardu?

Náš súčasný svet však vystihuje toto slovo: Digitalizácia. Táto IT a AI orientovaná technicko-priemyselná digitálna revolúcia sa usiluje o dosiahnutie viac virtuálnejšej úrovne vnímania statkov. No stáročiami vytváraná všadeprítomnosť materiálneho sveta neumožňuje pretransformovať všetko len do digitálnej úrovne.

Rokmi vytvárané hodnoty sú a ešte dlho ostanú previazané na štátmi emitované meny a komodity. Súčasnému pokroku teda neostáva nič iné, ako zahrnúť do svojich plánov budúcnosti napríklad aj samotné zlato, v ktoré už stáročia ľudská rasa verí.

Preto je reálne predpokladať, že ak svetové mocnosti naplnia svoje zlaté rezervy na  úroveň, dôjde k prepojeniu nových národných ako aj privátnych (súkromných) digitálnych mien práve so zlatou komoditou, čím sa možno podarí vytvoriť nový, už Digitálny Zlatý Štandard.