Aktuality

Ako a prečo investovať do digitálnych mien
Digitálne meny sú novým svetom, ktorý máme možnosť sledovať už viac ako dekádu. Aj vďaka tomu digitálne meny postupne získavajú viac a viac pozornosti zo strany investorov, obchodníkov či analytikov. Tradičný finančný svet je ale napriek tomu stále skeptický so svojim vstupom do digitálnych mien.

Prekvapivý výkon Bitcoinu a Etherea v roku 2022
Prekvapivé výsledky a zároveň potešujúce pre krypto trh nám priniesol výskum CoinDesk, ktorý ukazuje, že v roku 2022 bola návratnosť Bitcoinu a Etherea výrazne lepšia ako u dlhopisov a mali podobné výsledky ako akcie v roku 2022

Digitálne meny nad zlato, alebo naopak?
Zlato je zrejme jediný kov, ktorý bol príčinou vojen a nepokojov. Obmedzenosť zásob tohto nerastu, robí z neho jedno z najstabilnejších aktív v časoch boomu, ako aj recesie. Preto sa práve zlato stalo aj podkladovou komoditou a viedlo k vzniku tzv. Zlatého štandardu. Štátmi emitované peniaze tak získali krytie, čo viedlo k dlhodobejšej cenovej stabilite, eliminujúcej možnosť vzniku hyperinflácie.

Aká je budúcnosť digitalizácie?
Písať o blízko-vzdialenej budúcnosti je futurologickou záležitosťou. Implikáciou slovných spojení ako je bankovníctvo, FinTech sektor, blockchain, digitálna mena a IT bezpečnosť, sa dostávame k tematickému okruhu, prostredníctvom ktorého teoreticky zadefinujeme možné scenáre budúcnosti digitalizácie vo svete.

Čo je Stablecoin a ako funguje?
Stablecoin predstavuje novú generáciu digitálnej meny, ktorej hodnota nie je postavená len na pasívnom prísľube dosiahnutia určitého zámeru alebo tvorby ekosystému, ale je aj krytá samotnými aktívami (majetkom). Je to digitálna mena, ktorá je naviazaná na „stabilné“ rezervné aktívum EURO v pomere 1:1. To dramaticky znižuje volatilitu v porovnaní s inými krypto menami a zároveň zvyšuje bezpečnosť. Sú to digitálne peniaze, ktoré sa lepšie hodia na každodenné obchodovanie a prevody.

Čo sú stablecoiny? Používanie, typy a príklady najznámejších stablecoinov
Kryptomenový sektor je stále pomerne mladý a nový. S históriou iba približne 14 rokov, sú kryptomeny už teraz rozdelené do množstva kategórii ako napríklad Metaverse, NFTs, Gaming tokeny, platformy, DeFi a množstvo iných kategórii. A aj napriek tomu, že množstvo z nich dokáže priniesť krásne zisky, väčšina z nich je spojená aj s výraznými rizikami. Na minimalizovanie riskov, investori a traderi často používajú kategóriu kryptomien s názvom stablecoiny, ktorá rastie každým jedným dňom.

Priekopník v biznise s digitálnymi menami na Slovensku
Medzinárodná spoločnosť Stablecoin ako jedna z prvých na Slovensku prichádza na finančný trh s poskytovaním finančných služieb v oblasti obchodovania s digitálnymi menami. Poskytuje riadenie portfólia digitálnych mien a pre svojich privátnych klientov ponúka aj poradenstvo v tejto oblasti. Chce sa však najmä priblížiť našincovi a ukázať mu, že je možné platiť aj inak – či už za služby, alebo tovar.

Čo je asset management?
Finančný svet je rozdelený do mnohých kategórii. Môžeme v ňom napríklad hovoriť o rozdieloch medzi tradingom a investovaním. Rovnako sa dá nájsť rozdiel medzi aktívnym a pasívnym money managementom, či rozdielom medzi vlastnou správou majetku a správou majetku prostredníctvom iných spoločností. Keďže je ale prístup k investovaniu stále jednoduchší, je na mieste aj otázka, čo ponúkajú správcovia aktív, prečo vôbec existujú na trhu a aká je ich úloha.

Ako investovať vaše peniaze
Investovanie sa stalo extrémne jednoduchou záležitosťou. Rastúca popularita viacerých aplikácii, ktoré umožňujú ľuďom investovať zadarmo alebo s malými poplatkami znamená, že takmer hocikto môže začať investovať už s pár eurami. Aj napriek tomu, že sa investovanie stalo prístupnejším, neznamená to, že to razom vedia robiť všetci.

Do ktorých kategórii kryptomien sa oplatí investovať?
Podľa stránky CoinMarketCap kryptomenový svet aktuálne pozostáva približne z 20 990 rôznych kryptomenových projektov. Pri tak obrovskom množstve projektov je viac ako náročné vybrať tie, do ktorých sa skutočne oplatí investovať a to najmä v prípade, ak sa neradíte medzi kryptomenových expertov.